» شیوه های استفاده از مداد رنگی

شیوه های استفاده از مداد رنگی

شیوه های استفاده از مداد رنگی


مداد رنگی مغزی استوانه ای با رنگدانه فشرده دارد که اثری رنگی از خود به جای میگذارد . مغز مداد رنگی بر خلاف مداد گرافیت درجه بندی زیادی از نظر سختی ندارد و نسبتا نرم است .


سبکهای مختلفی برای کار با مداد رنگی است که رایج ترین آنها شیوه خطی و سایه پردازی است .


شیوه خطی : در این شیوه اثر با استفاده از خطهایی در جهت های مختلف شکل میگیرد . این خطها میتوانند کنار هم، روی هم، متقاطع و ... باشند . هنرمند با تنظیم این خطها سایه روشن، درجات تیرگی، روشنایی و کنتراست ها را خلق میکند . 


شیوه سایه پردازی : در این شیوه خط هایی که با مداد رنگی رسم میشوند کاملا بر هم نهاده و محو میشوند تا رنگ آمیزی اثر پیوسته به خود گیرد . به این ترتیب سایه روشنها ... و حجمها شکل میگیرند .

 

شیوه های دیگری چون شیوه خراش ، شیار اندازی و شیوه سفید کردن

در نقاشی با مدادرنگی را میتوان نام برد که کمتر استفاده میشود .


با بهره گیری از نوک و پهنای مداد و با کم و زیاد کردن فشار دست و محو کردن با دست یا محو کن و دستمال به حالتهای مختلفی در نقاشی با مداد رنگی دست مییابیم .


کار با مداد رنگی به علت اینکه پوشش سطح کار مشکل است بهتر است با تکنیکهای دیگر تلفیق شود . آبرنگ، پاستل، مارکر بهترین ها برای پوشش زیر کار و تکمیل با مداد رنگی میباشند .

ولی در کل توصیه میکنم هیچگاه خود را اسیر تکنیک و سبک نکنید تمام روشها را امتحان کرده و با هر چه راحت هستین اثر خود را خلق کنید .

میتوانید یک اثر را با ترکیب چندین ابزار به پایان برسانید مهم پایان زیبای کار شماست .

فرم ارسال نظر

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله